Statystyki mówią same za siebie – prezentacja danych dotyczących skali problemu nieodwołanych wizyt w kraju

Wśród różnych problemów, z jakimi boryka się polska publiczna służba zdrowia, jeden z nich często pozostaje niewidoczny, choć jego skutki są odczuwalne zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Mowa tu o problemie nieodwołanych wizyt lekarskich. W skali kraju jest to kwestia, która wydaje się być bagatelem, ale statystyki mówią same za siebie – ponad 17 000 000 takich przypadków.

Zjawisko nieodwołanych wizyt – jakie są fakty?

Nieodwołane wizyty stanowią znaczący odsetek wszystkich umówionych wizyt. Badania wskazują, że aż 10% wszystkich umówionych konsultacji w placówkach publicznej służby zdrowia nie dochodzi do skutku z powodu braku pojawienia się pacjenta. To nie tylko marnowanie czasu lekarzy, ale także blokowanie terminów dla innych pacjentów, którzy potrzebują pomocy.

Jakie są skutki?

W skali kraju, 10% nieodwołanych wizyt to setki tysięcy straconych godzin pracy lekarzy i innych specjalistów. To także ogromne koszty finansowe dla placówek medycznych oraz wydłużenie kolejek oczekujących pacjentów.

Nieodwołane wizyty generują też frustrację wśród personelu medycznego. Lekarze, przygotowujący się do konsultacji, tracą cenny czas, który mogliby poświęcić osobom naprawdę potrzebującym.

Dlaczego pacjenci nie odwołują wizyt?

Istnieje wiele powodów dla których pacjenci decydują się nie pojawiać na umówionych wizytach. Niekiedy są to sytuacje losowe, takie jak nagłe zachorowanie czy inne nieprzewidziane okoliczności. Wiele osób jednak zapomina o umówionym spotkaniu lub nie traktuje go na tyle poważnie, aby poinformować placówkę o swojej nieobecności.

Kampania społeczna – co możemy zrobić?

Jako społeczeństwo musimy uświadomić sobie wagę problemu. Dlatego warto wziąć udział w kampanii społecznej, która zachęca do odpowiedzialności i odwoływania niepotrzebnych wizyt. Ważne jest, aby pacjenci zdawali sobie sprawę, że ich decyzja ma wpływ na zdrowie innych ludzi oraz funkcjonowanie całego systemu zdrowia.

Statystyki jasno pokazują skalę problemu nieodwołanych wizyt w polskich placówkach medycznych. To wyzwanie, które możemy pokonać wspólnie, dbając o odpowiedzialne korzystanie z dostępnych zasobów służby zdrowia. Pamiętajmy, że odwołując niepotrzebną wizytę, dajemy szansę innym na szybszą pomoc medyczną. Dzięki odpowiedniej edukacji możemy nie tylko zminimalizować skutki tego problemu, ale także wychować pokolenie świadomych, odpowiedzialnych obywateli. #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE to kampania społeczna zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, w którą zaangażowały się podmioty zarówno z publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia.